DEN HELDER - Op zaterdag 24 mei 2025 zijn de bunkers langs de Nederlandse kust één dag samen open voor publiek. Van Zeeland tot en met de Waddeneilanden kun je tussen 10.00 en 17.00 uur een kijkje nemen in deze bijzondere bouwwerken uit de Tweede Wereldoorlog die onderdeel waren van de Atlantikwall. Vaak nauwelijks zichtbaar in het landschap – soms grotendeels onder het zand of begroeid door planten – herinneren ze nog altijd aan een belangrijke en ingrijpende periode in onze geschiedenis. In 2025 vieren we een bijzonder moment: het is 80 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd én het is de 10de editie van Bunkerdag.


Bunkerdag in Den Helder en Julianadorp

Tijdens de Tweede Wereldoorlog speelde Den Helder een belangrijke rol vanwege zijn strategische ligging en militaire betekenis. De stad huisvestte de grootste Nederlandse marinebasis, die door de Duitsers werd overgenomen en ingezet voor hun vlootoperaties op de Noordzee. In en rond de stad verrezen bunkers, versperringen en luchtafweerinstallaties, waarmee Den Helder uitgroeide tot een zwaar versterkt militair bolwerk aan de Nederlandse kust. Tijdens Bunkerdag zijn er vier bunkers te bezoeken en worden er, op inschrijving, rondleidingen gegeven in Fort Harssens en op Willemsoord.


De bijnaam 'Kroontjesbunker' kreeg de bunker van het type FL250 Flakgruppenkommandostand vanwege de vorm van de toren. In de bunker werden met een glazen plotterwand gegevens over vliegroutes en passerende vliegtuigen verzameld en doorgegeven aan verder op gelegen Flakbatterijen. Dit is de enige bunker van dit type in Nederland die nog intact is. Bezoekers kunnen de toren beklimmen voor een prachtig uitzicht over de duinen. In de bunker wordt alles verteld over hoe de gegevens van passerende vliegtuigen werden verzameld.


De Hospitaalbunker aan de rand van het Timorpark is gebouwd voor de eerste behoefte aan medische hulp. Hier kon een gewonde tijdens de oorlog gestabiliseerd worden waarna hij na een kleine of grote ingreep verder van het front vandaan getransporteerd kon worden. In de bunker vind je tijdens Bunkerdag een kleine collectie medisch gereedschap. De collectie laat bezoekers ervaren hoe een hospitaal er in de Tweede Wereldoorlog uit heeft moeten gezien.


In het voormalige logementsgebouw van de Duitse Marine in Huisduinen is het Atlantikwall Centrum gevestigd. Het Administratiegebouw, in de volksmond het "Casino", werd in 1942 gebouwd voor het onderbrengen van de Duitse Marine in Den Helder. In het museum is veel informatie te zien over de Atlantikwall, de oorlogsgeschiedenis van het Waddengebied en van Den Helder.


In Julianadorp staan twee geschutsbunkers type M219. In de hele Atlantikwall staan maar twee bunkers van dit type. Ze zijn nooit in bedrijf geweest, de oorlog was namelijk al beëindigd voordat de bunkers af waren. Deze bunkers waren onderdeel van Batterij Zanddijk. Van deze twee imposante bunkers is de bunker aan de noordzijde opengesteld voor bezoekers. De bunker bestaat uit twee verdiepingen. De naastgelegen M219 aan de zuidzijde is nu een uitkijkpunt en geeft een mooi uitzicht over de duinen, strand en zee.


Tijdens Bunkerdag worden er ook rondleidingen georganiseerd op Fort Harssens en langs de bunkers op Willemsoord. Deze locaties zijn enkel te bezichtigen met een rondleiding, waarvoor je kunt reserveren via de website www.bunkerdag.nl.


Activiteiten Bunkerdag in het teken van 80 jaar vrijheid

Tijdens deze tiende editie van Bunkerdag herdenken en vieren we dat Nederland tachtig jaar geleden werd bevrijd. We staan stil bij het belang van vrijheid – toen én nu, en de ingrijpende gevolgen die de bouw van de Atlantikwall had. Naast de bunkerbezichtigingen door het hele land zijn er verschillende activiteiten voor jong en oud. Je krijgt de kans om bunkers te bezoeken die normaal gesloten blijven. Er zijn rondleidingen en wandelingen waarbij gidsen vertellen over de geschiedenis van de bunkers en de gevolgen voor de omgeving. Acteurs verkleed als soldaten laten zien hoe het leven er in oorlogstijd uitzag, en oude legervoertuigen rijden op verschillende plekken rond. Ook zijn er diverse exposities ter ere van 80 jaar bevrijding en vele filmvertoningen met originele beelden uit die tijd. Voor kinderen is er een speciaal opdrachtenboekje en diverse speurtochten.

Wat is de Atlantikwall?

Tijdens de Tweede Wereldoorlog bouwde nazi-Duitsland een verdedigingslinie langs de West-Europese kust om een aanval van de geallieerden te voorkomen. Deze zogenoemde Atlantikwall liep helemaal van Noorwegen tot aan de grens met Spanje, over een lengte van zo'n 5000 kilometer. Het verbindt tienduizenden bunkercomplexen en andere verdedigingswerken met elkaar. Ook in Nederland werden op strategische plekken langs de kust honderden bunkers, tankmuren en loopgraven aangelegd. Dit had grote gevolgen: veel bewoners werden gedwongen hun huis te verlaten om plaats te maken voor de bouw van deze verdedigingswerken. De Europese kust veranderde tijdens de Duitse bezetting in een vesting, waarvan de sporen tot op de dag van vandaag zichtbaar zijn.

Meer weten?

Kijk op www.bunkerdag.nl voor meer informatie over alle deelnemende locaties en het volledige programma. Tickets zijn op de dag zelf te koop, met één ticket kun je alle bunkers bezoeken.